x2015 11 yusuf ekin 01Yusuf Ekin in talebeleri "Champions Open 2015" turnuvasında Minik, Yildiz ve Gençler kategorisinde toplamda 15 altın, 8 gümus ve 5 bronz madalya ile rekor kırdılar.

2015 11 koyuncuspor tv
2015 11 yusuf ekin 01

AMERİKADAKİ GURURUMUZ YUSUF EKİN'İN TALEBELERİNDEN BÜYÜK BAŞARI

1 kasim 2015 tarihinde new York ta duzenlenen yaklasik 450 sprcunun katilimiyla gerceklesen ve Newyork un eyalet sampiyonasindan sonar ki  en buyuk 2. Turnuvas olan "Champions Open 2015" Taekwondo turnuvasinda eski milli sporcumuz Yusuf Ekin in talebeleri minik yildiz ve gençler kategorisinde toplamda 15 altin 8 gumus 5 bronz madalya ile Yilin son turnuvasini buyuk basari elde ederek bizleri gururlandirdigi gibi antrenörlugunu yaptigi sporcu ve aileleri de buyuk sevince boğdu .


Bu sene gecen seneye nazaran 2 sporcu yerine 10 sporcu yollayan hocamizin antrenorlugunu ustlendigi champions tae kwon do okulu gittikce artan basari grafigyle new yorkun en basarili okulu olmaya devam ediyor. 2015 yili itibariyle 23 şubeye ulasan ve her gecen gün büyüyen bir Taekwondo akademisinde bir Türk antrenorun bu kadar önemli bir gorevde olmasi bizimde gögsumuzu kabartiyor.

2015 11 yusuf ekin 07


Kendisiyle surekli  görustugumuz  hocamiz Yusuf Ekin "Böyle lokal tunuvaların gelişim çagindaki sporcular icin çok önemli oldugunu vurgulayarak, sporcularin aldiklari madalyanin renginden cok verdikleri emege önem gösteren hocamiz bu turnuvalar sporcularin musabik karakterini belirlemede, yapacagimiz antrenman programini sekillendirmede, bize buyuk katki sagliyor. Gözlemlerimiz dogultusunda sporcuyu hedefe ulaştıracak  en iyi, en uyugun antrenman yöntemini belirlemek bizler icin ve tabiki onlar icinde cok onemli .

İmkanlarimiz olçüsünde katilabildigimiz turnuvalara katilmaya calisiyoruz veya diger subelerimizde ki okullarla ortak anntrenmanlar yaparak sporcularin gelisimine katki saglamaya çalisiyoruz dedi .

Her seferinde amerikada sporcu olmanin çok zor oldugunu belirten hocamiz şunlarida bizimle paylaşarak bizlere kücük bir ders de vermis oldu.Yusuf Hoca " Şu yapilan açık turnuva ne bir milli takim secme musabakasi, ne de baraj maci olmamasına ragmen, yeme icme, yol masrafi ve Turnuvaya katılım (giriş) ücreti dahil olmaka uzere 1 sporcuya maliyeti 150-200 doları bulmaktadır. Ailesiyle beraber geldiginde 1 günlük masraf 400 dolari geçmekte ( Ulusual Turnuva masrafini siz hesap edin ).  Bu sadece turnuva ücreti. Buna sporcu aidat parasi dahil oldugunda sporcunun kazandigi tek sey tecrübe elde etmiş olmak.

2015 11 yusuf ekin 11

Türkiyede sporcular Devletin ve Belediyelerin spor salonlarini ücretsiz veya çok az bir ücret karşiligi kullaniyorlar, maça giderken kulüp destegi aliyorlar. Buna malzeme, yeme icme konaklama dahil bundan oturu halen sikayet etmelerini onlarin sporcu bilincinden uzak, milli duygulardan uzak, şımarik yetismesine ve sporun icine siyaseti sokarak bir yerlere gelmeye çalisan kolayci antrenorlere baglayan hocamiz tecrubeli , emektar antrenorlere gerekli destekler verilirse Turk sporunun şu anki konumundan cok daha iyi yerlere gelecegini belirtti .

Sadece Gulsah Kuscu Alonso ' dan örnek verecek olursak Guatemala Taekwondo takimini Olimpiyatlara taşidi. Meksika Taekwondo Milli takimina Dunya Kupasi şampiyonulugu yaşattı ve dünyada "yılın en iyi bayan antrenorü" adayi oldu. Yaklaşık 6 aydır Misir Taekwondo milli takiminın başina geçtigi günden beri Misir Taekwondo Milli Takimi adete şaha kalktı.

2015 11 yusuf ekin 03

 

Bizim Gulsah Kuscu Alonso  gibi cok degerli antrenorlerimiz var. Üstelik verilecek olan görevi seve seve hiç bir ücret karsiligi olmaksızın sadece bayrak, icin vatan icin yapacak cok degerli antrenörlerimiz var. Bunlar herkesce bilinen ve söylenen şeyler ama iş icraata gelince goz ardi edilen konular. Elbetteki yeni antrenorlere firsat verilmeli ama en önemli eserler buyuk üstadlarin elinden çikar . Fakat Turkiyedeki geçerli zihniyet genelde "kötu mal sahibi, adamı ev sahibi yapar" üzerinden işliyor.


Rusya daki olimpiyat elemelerinde Bahri tanrikulu gibi dunyanin gelmis gecmis en onemli sporcularindan biri olarak Kabul edilen milli degerimize yapilan haksizlik ,saygisizlik ilk degil ama insallah son olur .

2015 11 yusuf ekin 08

Geçtigimiz günlerde Türk taekwondosunun tanınmıs simalarindan , emektar hocamiz olan Hanbey Sezen ' in Amerika da bulundugunu belirten hocamiz bizlere kendi tecrubelerini aktardigi icin ve bizleri Türk bayrakli uniformasiyla gerek antrenman yaptiginda, gereksede kuşak sınavlarinda ki önculuguyle Ülkemizi en güzel şekilde, gururla temsil ettigi icin kendisine sitemiz aracılıgıyla teşekkur eden Yusuf hoca, sözlerine şunlarıda ekledi.

"Hanbey hocamiz taekwondo ile ilgili en ufak bir detay hakkinda bilgi verdiginde dahi aileler hemen telefonlarına sarilip o sözleri, o konuşmayı kayıt ediyorlardi. Çunku böyle bir firsati kacirmak istemiyorlardı.

Oysaki bizim  Ekrem Boyali gibi ,Sedat Pekdemir, Mert Tuncer, Bahri Tanrikulu gibi ve daha nice ismini sayamadigimiz  Turk ve dunya spor tarihine adlarini altin harflerle yazdirmis emektar hocalarimiz dünya capinda hocalik yapabilecekken, ne yazikki tae kwon do nun icinde bile degiller. bu cok aci bir şey. Örnegin Amerikada Steven Lopez bir seminer verdiginde kisi başi seminer ücreti 350 dolar olmasına ragmen Yüzlerce kisi bu seminere katilmak icin can atiyor. Birakin antrenmani, sadece Steven Lopez ile fotograf çektirmek icin bile o ucreti verenler var .

Spor milletleri birbirine baglayan ve ülkelerin tanitimindaki en onemli bir araç oldugunu goz önüne alirsak bunun  bir vatan hizmeti oldugunun bilincine varmaliyiz. Turkiyenin son yillarda ozellikle olimpiyatlarda Servet Tazegul ve Nur Tatar kardeşlerimizin aldigi madalyalara, elde ettikleri başarılara bakarak dunya tae kwondosunda ne kadar önemli bir rol aldigini soyleyebiliriz.

Bu konuda artik gerek yabanci dil ogrenimiyle, gerekse ulusal sertifika programlari destegiyle daha çok antrenörler yetistirerek dunyaya açılmaliyiz" dedi.

2015 11 yusuf ekin 15

 2015 11 yusuf ekin 02

 

 

2015 11 yusuf ekin 06

 

 

2015 11 yusuf ekin 10

 

 

2015 11 yusuf ekin 14