x2016 president cup logoTürkiye Dünya Tekvando Federasyonu (WTF) Başkanlık Kupası'nda 78 sporcuyla madalya mücadelesi verecek.

2015 10 koyuncuspor tv
2016 president cup logo

Türkiye, ilk kez düzenlenecek ve Almanya'nın ev sahipliği yapacağı Dünya Tekvando Federasyonu (WTF) Başkanlık Kupası'nda 78 sporcuyla madalya mücadelesi verecek.

Toplamda 10 altın, 4 gümüş ve 14 broz madalya kazanan Türkiye, genel sıralamada Rusya’nın ardından ikinci sırayı aldı. Turnuvada üçüncülüğü Hırvatistan elde etti. Türkiye, ayrıca erkeklerde ikinci, bayanlarda ise dördüncü sırayı aldı.

 

4. GÜN MÜSABAKA SONUÇLARI:

Büyükler kategorisinde, bayanlar 62 kiloda İrem Yaman altın, aynı kiloda mücadele eden sporculardan Tuğba Ayva, bayanlar 73 kiloda Şeyma Nur Söğüt ve erkekler 74 kiloda Berkcan Süngü bronz madalya kazandı. İrem Yaman, Şeyma Nur Söğüt ve Berkcan Süngü, mayıs ayında gerçekleştirilecek Büyükler Avrupa Şampiyonası için kota kazandı.

Genç erkekler 78 kiloda iki Türk sporcu finalde karşılaşırken Emre Gül altın, Hasan Can Lazoğlu ise gümüş madalyanın sahibi oldu. Erkekler +78 kiloda Emre Kutalmış Ateşli de bronz madalya kazandı. Genç bayanlar 68 kiloda Simge Erensayın altın, +68 kiloda Dilara Arslan ile aynı kiloda Beyza Basma bronz madalyanın sahibi oldu. Emre Gül, Emre Kutalmış Ateşli, Simge Erensayın ve Beyza Basma, temmuz ayında gerçekleştirilecek Ümitler Avrupa Şampiyonası için kota almayı başardı.

 

3. GÜN MÜSABAKA SONUÇLARI:

Büyükler kategorisinde erkekler 68 kiloda Berkay Akyol altın madalya kazandı. Büyük bayanlar 53 kiloda Ulaştırma Spor Kulübü adına mücadele eden Zeliha Ağrıs da altın madalyanın sahibi oldu. Berkay Akyol ve Zeliha Ağrıs, Mayıs ayında gerçekleştirilecek Büyükler Avrupa Şampiyonası için kota kazandı.

Genç bayanlar 42 kiloda Vildan Kılıç gümüş madalyanın sahibi olurken Temmuz ayında gerçekleştirilecek Ümitler Avrupa Şampiyonası için kota almayı başardı.

Yıldız erkekler 41 kiloda mücadele eden Seven Spor Kulübü Sporcusu Ömer Faruk Özcan da bronz madalya kazanarak, Eylül ayında yapılacak olan Yıldızlar Avrupa Şampiyonası’na doğrudan katılma hakkı kazandı.

 

2. GÜN MÜSABAKA SONUÇLARI:

Büyükler kategorisinde erkekler 80 kiloda Yunus Sarı gümüş, bayanlar 67 kiloda Nur Tatar bronz madalya kazanarak, Mayıs ayında gerçekleştirilecek Büyükler Avrupa Şampiyonası için kota kazandı.

Gençler kategorisinde erkekler 59 kiloda Hakan Reçber, 63 kiloda Ferhat Can Kavurat ve 68 kiloda Samet Erkovan altın,  59 kiloda Emircan Turan gümüş, bayanlar 52 kiloda İkra Kayır, 55 kiloda Kübra Aydın, 59 kiloda Huri Korkut, erkekler 59 kiloda Mehmet Kani Polat ve 63 kiloda Mücahit Altun bronz madalyanın sahibi oldu.

Gençler kategorisinde Hakan Reçber, Ferhat Can Kavurat, Samet Erkovan, İkra Kayır, Kübra Aydın ve Huri Korkut, Temmuz ayında gerçekleştirilecek Ümitler Avrupa Şampiyonası için kota almayı başardı.

1. GÜN MUSABAKA SONUCLARI:

Yıldızlar

37 Kg minik erkeklerde Oğulcan Çalık Beleruslu STARCHANKA, Ivan'yı 5-3 yendi
37 Kg Minik erkeklerde Oğulcan Çalık Kanadalı HOEFLING, Nicholas'a 4-2 yenildi

37 Kg Minik erkeklerde Yiğithan Kılıç Hollandalı SELIMI, Bardh'yi 13-1 yendi
37 Kg minik erkeklerde Yiğithan Kılıç Rus SRABIONOV, Yurii'ya 22-0 yenildi


Gençler

51 Kg genç erkeklerde Bedirhan Şirin Rus EZDEKOV, Rinat'yı 3-0 yendi
51 Kg genç erkeklerde Bedirhan Şirin  İtalyan CRESCENZI, Mattia'ya 5-4 yenildi

51 Kg genç erkeklerde Emre Arı Alman DELL, Christian'ı 10-1 yendi
51 Kg genç erkeklerde Emre Arı Danimarkalı   ANDRESEN, Nicolai'ye 10-1 yenildi
 

55 Kg Genç erkeklerde Mahmut Ali Menekşe Belaruslu KRYSHNEU, Hleb'e 1-0 yenildi

55 Kg Genç erkeklerde Yusuf Kara ABD li KWAK, Derrick'i 5-0 yendi
55 Kg Genç erkeklerde Yusuf Kara   Hollandalı SESAY, Suliaman'nı 4-2 yendi
55 Kg Genç erkeklerde Yusuf Kara  İspanyol CONESA GUILLEM, Angel Jose'ya 5-2 yenildi

MERT DOLMACI: ŞAMPİYON (ALTIN MADALYA)
55 Kg Genç Erkeklerde Mertcan Dolmacı Rus LI, Kirill'i 6-0 yendi
55 Kg Genç Erkeklerde Mertcan Dolmacı İsveçli Glasnovic, Leon'u 10-7 yendi
55 Kg Genç Erkeklerde Mertcan Dolmacı  Alman ACKERMANN, Rene 'yi 2-1 yendi
55 Kg Genç Erkeklerde Mertcan Dolmacı  İtalyan  ADDA, Angelo'yu   2-1 yendi
55 Kg Genç Erkeklerde Mertcan Dolmacı  Hollandalı   Boujjoufi, Nasser'ı 3-0 yendi
55 Kg Genç Erkeklerde Mertcan Dolmacı  Rus BOVKUN, Viacheslav'ı 2-1 yendi ve şampiyon oldu

49 Kg Genç bayanlarda Aleyna Özdemir Belaruslu SAKMARKINA, Anastasiya'yı 6-2 yendi
49 Kg Genç bayanlarda Aleyna Özdemir Alman HEUSCHKEL, Sophie'ya 2-0 yenildi
46 Kg Genç Bayanlarda Ayşe Sümeyra Alıcı Macar PATAKFALVY, Luca'ya 12-0 yenildi

46 Kg Genç bayanlarda Sakine Küçüksolak İtalyan GENITONI, Ilaria'yı 6-1 yendi
46 Kg genç bayanlarda Sakine Küçüksolak Bulgar TSINTSARSKA, Ivona'ya 1-0 yenildi

46 Kg genç bayanlara Aleyna Gökçe Başar İsveçli ANDERSSON, Fanny'ye 1-0 yenildi

46 Kg genç bayanlarda Ayşe Sümeyra Alıcı İsveçli DREBES, Ranye'yi 3-0 yendi
46 Kg genç bayanlarda Ayşe Sümeyra Alıcı  Macar PATAKFALVY, Luca'ya 12-0 yenildi

 

İLKİME BETUL KARAKAŞ: BRONZ MADALYA

46 Kg genç bayanlarda İlkime Betül Karakuş Bulgar TASEVA, Emilia'ı 5-1 yendi
46 Kg genç bayanlarda İlkime Betül Karakuş Hırvat LOVRIC, Natalia'yı 6-0 yendi
46 Kg genç bayanlarda İlkime Betül Karakuş Rus  IZMAILOVA, Daria'yı 7-2 yendi
46 Kg genç bayanlarda İlkime Betül Karakuş  Yarı Fİnalde Macar PATAKFALVY, Lucaya 5-2 yenildi.

46 Kg Genç Bayanlarda Farma Keleş Yunanlı KONTOU, Marina'yı 9-9 dan altın vuruşla yendi
46 Kg Genç Bayanlarda Farma Keleş Macar   PATAKFALVY, Luca'ya 5-0 yenildi


49 Kg Genç Bayanlarda Birsenur Dede İngiliz LIMBU LINGDEN, Siena'yı 5-1 yendi
49 Kg Genç Bayanlarda Birsenur Dede   RusaRYADNINSKAYA, Elizaveta'ya 1-0 yenildi

49 Kg genç bayanlarda Elif Döşüçukur İtalyan GISMONDI, Federica'yı 1-0 yendi
49 Kg genç bayanlarda Elif Döşüçukur Rus Andriianenko, Elizaveta'ya 1-0 yenildi

49 Kg genç bayanlarda Suheda Nur Güler Yunanlı BALACHOUTI, Ergina Ilianna'yı 6-0 yendi
49 Kg genç bayanlarda Suheda Nur Güler   İspanyol    Bru Martinez, Marina'ya 1-0 yenildi
 

49 Kg Genç Bayanlarda Aleyna Özdemir Belaruslu SAKMARKINA, Anastasiya'yı 6-2 yendi
49 Kg Genç Bayanlarda Aleyna Özdemir Alman HEUSCHKEL, Sophie'ye 2-0 yenildi

 

Büyükler

58 Kg Büyük erkeklerde Cihat Çakmak Güney Kıbrıslı Nicolaou, Georgios 'yı 13-0 yendi
58 Kg Büyük erkeklerde Cihat Çakmak İspanyol Tortosa Cabrera, Jesus'a 9-1 yenildi

58 Kg büyük erkeklerde Özgür Gülen Finlandiyalı PONKILAINEN, Mikko'yu 12-10 yendi
58 Kg büyük erkeklerde Cezayirli   TROLLIET, Romain'e 4-1 yenildi

58 Kg büyük erkeklerde Hüseyin Bezci İngiliz rakibi MOORES DUFFIELD, Tyron'yı 9-3 yendi
58 Kg Büyük Erkeklerde Hüseyin Bezci Belçikalı BENSALEH, Salaheddine'ne 5-2 yenildi

58 Kg Büyük erkeklerde Ömer Faruk Şimşek İngiliz Darlington, Alastair'yı 4-0 yendi
58 Kg Büyük erkeklerde Ömer Faruk Şimşek Hollandalı JANMAAT, Giorgio'ya 1-0 yenildi

58 Kg büyük erkeklerde Cemil Uluyılnmaz Letonyalı Abromavicius, Edgaras'yı 6-2 yendi
58 Kg Büyük erkeklerde Cemil Uluyılmaz Hollandalı PATTI, Machario'ne 9-2 yenildi
63 Kg Büyük Erkeklerde Emre Sayan Rus NAKHUSHEV, Vladislav'a 12-3 yenildi

63 Kg büyük erkeklerde Umut Begeç Rus SHEVKHUZHEV, Ogurli'yı 6-3 yendi
63 Kg büyük erkeklerde Umut Begeç   Portekizli COSTA, Nuno'ya 7-4 yenildi

63 Kg Büyük erkeklerde Erbil Serdar Yılmaz Azeri BAHRAMI, Sina'ya 3-0 yenildi

63 Kg Büyük erkeklerde Cem ULuğnoyan Almanyadan CELIK, Volkan'a 1-0 yenildi

63 Kg büyük erkeklerde Orhan Güler Hollandalı ZAOUIA, Fahd'ı 9-8 yendi
63 Kg büyük erkeklerde Orhan Güler Rus KIM, Vladimir'a 1-0 yenildi

63 Kg büyük erkeklerde Enes Madak İtalyan   CRESCENZI, Simone'ye 14-3 yenildi

49 Kg Büyük bayanlarda Hanife Ayan Avustralyalı WATERFORD, Keshena'yı 6-0 yendi
49 Kg Büyük bayanlarda Hanife Ayan Rus GNATYUK, Valeriya'yı 1-0 yendi
49 Kg Büyük bayanlarda Hanife   Fransız LIBORIO, Floriane'ya 3-0 yenildi

49 Kg Büyük bayanlarda İpek Çiğdem Polonyalı RUTKOWSKA, Magdalena'yu 3-2 yendi
49 Kg Büyük bayanlarda İpek Çiğdem Hırvat  KUNOVIC, Mateja'yı 1-0 yendi
49 Kg Büyük bayanlarda İpek Çiğdem Rus LYCHAGINA, Alexandra'ya 2-1 yenilidi

49 Kg Büyük bayanlarda Fatma Sarıdoğan Fransız TRUONG, Vanessa'yı 9-2 yendi
49 Kg Büyük bayanlarda Fatma Sarıdoğan İtalyan  NICOLI, Erica'ya 3-2 yenildi

49 Kg Büyük bayanlarda Büşra Aksu Fransız AZIEZ, Yasmina'i 2-1 yendi
49 Kg Büyük bayanlarda Büşra Aksu   Polonyalı PALASZEWSKA, Justyna'ya altın vuruşla yenildi
 

HATİCE KUBRA İLGUN: ŞAMPİYON (ALTIN MADALYA)
57 Kg Büyük bayanlarda Hatice Kübra İlgün İtalyan IANNETTA, Ludovica'yı 7-0 yendi
57 Kg Büyük bayanlarda Hatice Kübra İlgün  Sırp RADMILOVIC, Aleksandra'yı 7-0 yendi
 57 Kg Büyük bayanlarda Hatice Kübra İlgün Hırvat GELENCER, Sara yı 3-2 yendi
 7 Kg Büyük bayanlarda Hatice Kübra İlgün Hırvat  VULETIC, Bruna yu yendi
57 Kg Büyük bayanlarda Hatice Kübra İlgün Belçikalı CRAEN, Indra'yı çeklme ile yendi ve 1. oldu

57 Kg Bayanlarda Dürdane Altunel   Azeri Yesildal, Gulhanimî 1-0 yendi
57 Kg Bayanlarda Dürdane Altunel  İspanyol GARCIA SUAREZ, Sara'ya 6-4 yenildi

57 Kg Büyük bayanlarda Tuğçe Beşevli  Belaruslu ZUBOVICH, Darya'ya 1-0 yenildi

 

 

Müsabaka Günleri
7 Nisan Perşembe
Minik erkekler: -33 kg, -37 kg, Minik bayanlar: -29 kg, -33 kg,
Genç erkekler: -51 kg, -55 kg, Genç bayanlar: -46 kg, -49 kg,
Büyük erkekler: -58 kg, -63kg Büyük bayanlar:-49 kg, -57 kg,

8 Nisan Cuma
Minik erkekler: -45 kg, -49 kg. Minik bayanlar: -37 kg.-59 kg,
Genç erkekler: -59 kg, -63 kg,-68 kg. Genç bayanlar: -52 kg, -55 kg,-59 kg.
Büyük erkekler: -80 kg, -87 kg, Büyük bayanlar: -67 kg, kg. +73.

9 Nisan Cumartesi
Minik erkekler: -41 kg, -53 kg, -57 kg, Minik bayanlar: -41 kg, -44 kg, -47 kg,
Genç erkekler: -45 kg, -48 kg, -73 kg, Genç bayanlar: -42 kg, -44 kg,
Büyük erkekler: -54 kg, -68 kg, Büyük bayanlar: -46 kg, -53 kg,

10 Nisan Pazar
Minik erkekler:-61 kg, -65 kg, +65 kg  Minik bayanlar: -51 kg, -55 kg, +59 kg
Genç erkekler: -78 kg, +78 kg. Genç bayanlar-63 kg, -68 kg, +68 kg.
Büyük erkekler: -74 kg, +87 kg. Büyük bayanlar: -62 kg -73 kg.

 

 

Büyükler

54 KG ERKEKLER
1-
2-
3-
3-
46 KG BAYANLAR
1-
2-
3-
3-
58 KG ERKEKLER
 1-
2-
3-
3-
49 KG BAYANLAR
1-
2-
3-
3-
63 KG ERKEKLER
1-
2-
3-
3-
53 KG BAYANLAR
1-
2-
3-
3-
68 KG ERKEKLER
1-
2-
3-
3-
57 KG BAYANLAR
 1-
2-
3-
3-
74 KG ERKEKLER
1-
2-
3-
3-
62 KG BAYANLAR
1-
2-
3-
3-
80 KG ERKEKLER
1-
2-
3-
3-
67 KG BAYANLAR
1-
2-
3-
3-
87 KG ERKEKLER
1-
2-
3-
3-
73 KG BAYANLAR
1-
2-
3-
3-
+87 KG ERKEKLER
1-
2-
3-
3-
+73 KG BAYANLAR
1-
2-
3-
3-

Gençler

45 KG ERKEKLER
1-
2-
3-
3-
42 KG BAYANLAR
1-
2-
3-
3-
48 KG ERKEKLER
1-
2-
3-
3-
44 KG BAYANLAR
1-
2-
3-
3-
51 KG ERKEKLER
1-
2-
3-
3-
46 KG BAYANLAR
1-
2-
3-
3-
55 KG ERKEKLER
1-
2-
3-
3-
49 KG BAYANLAR
1-
2-
3-
3-
59 KG ERKEKLER
1-
2-
3-
3-
52 KG BAYANLAR
1-
2-
3-
3-
63 KG ERKEKLER
1-
2-
3-
3-
55 KG BAYANLAR
1-
2-
3-
3-
68 KG ERKEKLER
1-
2-
3-
3-
59 KG BAYANLAR
1-
2-
3-
3-
73 KG ERKEKLER
1-
2-
3-
3-
63 KG BAYANLAR
1-
2-
3-
3-
78 KG ERKEKLER
1-
2-
3-
3-
68 KG BAYANLAR
1-
2-
3-
3-
+78 KG ERKEKLER
1-
2-
3-
3-
+68 KG BAYANLAR
1-
2-
3-
3-

 

 Bonn kentinde, 7-10 Nisan tarihlerinde yapılacak açık turnuva, büyükler, gençler, yıldızlar ve poomse kategorilerinde düzenlenecek. Türk Milli Takımları kupa müsabakalarına büyükler ve gençler kategorilerinde 78 sporcuyla iştirak edecek.

Organizasyonda kategorilerinde dereceye giren sporcular, Avrupa Şampiyonası'na doğrudan katılabilecek. Kural gereği her ülke, her sıklet için bir sporcusuna kota alabilirken, ferdi olarak Türkiye'den katılanların dereceye girmesi durumunda Avrupa Şampiyonası'nda sıkletlerde 2 sporcu yer alacak.

Turnuvada dereceye giren sporcular büyüklerde mayısta İsviçre'de, gençlerde temmuzda Rusya'da, yıldızlarda eylülde Romanya'da düzenlenecek, poomsede ise 2017 yılındaki Avrupa Şampiyonası'na kota kazanacak.

Büyükler kategorisinde turnuvada yer alan isimler ayrıca 2020 Tokyo Olimpiyatları için puan kazanabilecek.

Açık turnuvaya, 78 kişilik milli takım kafilesinin yanı sıra kendi imkanlarıyla yaklaşık 100 sporcunun da katılması bekleniyor.